Дата на събеседване: 21.02.2023г.
- В Концепцията за стратегическо управление (стр.11) поставяте 3 цели за втори 5-годишен мандат, свързани с организацията на работа, професионалната квалификация и условията на труд. Не се споменава една дума за гражданите, които са основни клиенти на съда и които финансират съдебната система. Бихте ли посочили поне една цел за осигуряване на „независим и безпристрастен съд“ за гражданите и юридическите лица, според чл.7 от Закона за съдебната власт?
- Посочвате резултати от касационен контрол след проверка на съдебните актове от Върховен административен съд, в Концепцията за стратегическо управление (стр.6 и стр.10). Как бихте коментирали 20% отменени или изменени съдебни актове на съдиите в Административен съд Разград?
- Добър атестат ли е за професионализъм и правилно прилагане на законите от съдиите в АС Разград 1/5 негодни съдебни решения, които са ощетили граждани и юридически лица?
- Става ясно, че 6 съдебни акта (стр.51-стр.52) на съдия Светла Робева са „Отменени/обезсилени изцяло“ от 23 общо (2020г.-2021г.) от Акт за извършена планова проверка на Инспектората към ВСС в Административен съд Разград през 2022г. Как бихте оценили Вашата професионална компетентност на съдия, ако 25% от обжалваните решения са отменени от Върховен административен съд?
- „Прекратените дела съставляват около и под 20% от решените.“ Моля, да направите коментар като Председател на АС Разград на този дял от 1/5 от всички съдебни дела! Какви са причините за много на брой прекратени съдебни дела? Какви конкретни мерки сте предприела Вие, като ръководител, за да намалите дела на прекратените дела?
- „Обжалваното съдебно решение, с което жалбата е отхвърлена като неоснователна, е постановено при съществени нарушения на съдопроизводствените правила“ пише в решение на Върховен административен съд (адм.д. №161/2021г.), с което отменя решение (адм.д. №158/2020г.) по делото за управление на социалната услуга „Звено майка и бебе“ в град Разград, съдия-докладчик Светла Робева. „Съдът е стигнал до извод за законосъобразност на оспорения акт без да събере доказателства за изясняването на спорни между страните факти и без да обсъди всички доводи на жалбоподателя, относими към правилното прилагане на процесуалния и материалния закон.“ пишат още тримата върховни магистрати. Бихте ли споделили какви стъпки сте предприели за повишаване на професионалната си квалификация, за да намалите до минимум отменените актове и да прилагате правилно законите?