Представяме ви двете обучения по проект „Отвори очи!“, проведени край град Разград през 2024 година. Инициативите не само обогатиха знанията на участниците, но и промениха начина, по който гледаме на правосъдието за деца.
Две обучения, едно послание: Първото обучение, водено от проф. Нели Бояджиева, събра 29 участника от различни институции. Тогава започна процесът на трансформация, когато всеки осъзна колко важна е ролята на детето в правосъдната система. Втората част на обучението, с участието на 37 професионалисти, завърши с разработването на нова, по-усъвършенствана версия на Специализираната програма.
Силата на международния опит: Съдия Вергиния Мичева, с богатия си опит от мисията EULEX в Косово, внесе свежа перспектива и практически насоки. Нейното участие от дистанция не само обогати теоретичните познания, но и показаха как международните стандарти могат да бъдат приложени в българския контекст.
Резултатите говорят сами: Една от най-впечатляващите новости е откриването на Синята стая в Разград. Специално оборудвана зала, предназначена за изслушване на деца, вече функционира благодарение на усилията на Министерството на правосъдието. Тя символизира ново начало и надежда за справедливост.
Вдъхновение за бъдещето: Участниците в проекта не само повишиха своите професионални умения, но и разшириха своето разбиране за децата и тяхната уязвимост. Сега те са готови да посрещнат предизвикателствата с нови знания и решителност.
Проектът „Отвори очи!“ е пример за това как малките стъпки могат да доведат до големи промени. Той ни напомня, че всяко дете заслужава шанс за справедливост и достойнство.
Гледайте нашето видео и се вдъхновете от историите на успеха и промяната!