Предизвикателства при прилагане на Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН) в Лудогорието.
Изпълнителният директор на Центъра за съзидателно правосъдие в Разград д-р Георги Милков, по тази тема се обърна с писмо до областния управител, ръководителите на съда и прокуратурата, директорът на областната дирекция на МВР.
Областният съвет за превенция на домашното насилие към областния управител на област Разград е подходяща платформа за обсъждане на напредъка и на всички предизвикателства в съвместната ни работа.
В писмото се повдигнат някои важни проблеми при изпълнението на съдебни решения по ЗЗДН относно извършителите на домашно насилие в област Разград. Въпреки усилията да се оказва помощ на жертвите на домашно насилие и да се създаде безопасна среда, екипът на Консултативния център по проблемите на домашното насилие в град Разград среща редица предизвикателства, които възпрепятстват ефективното изпълнение на тези решения.
Първо, много извършители са с мярка за неотклонение „задържане под стража“ в следствените арести или излежават наказание/присъди „лишаване от свобода“ в затвори в България и други страни. Посочените обстоятелства създават значителни логистични трудности при осигуряването на двете групи извършители да участват в специализирани програми и услуги за справяне с гнева и агресията. Второ, има случаи извършителите да живеят и работят трайно със семействата си извън България, често в страни от Европейския съюз. Този международен елемент усложнява процеса на изпълнение на съдебните решения, тъй като изисква координация и сътрудничество между съответните национални власти.
През 2023г. в Консултативния център по проблемите на домашното насилие в град Разград са включени 33 извършители на домашно насилие в специализирана програма, която е задължителна съгласно съдебно решение/заповед за защита по ЗЗДН.
Екипът на Консултативния център идентифицира няколко проблема при изпълнението на съдебни заповеди относно извършителите, които имат влязло в сила съдебно решение (включително заповед за защита) по ЗЗДН да посещават специализирани програми и услуги за справяне с гнева и агресията в област Разград:
- С мярка за неотклонение „задържане под стража“ в следствените арести – задържани преди/след влизане в сила на съдебно решение;
- С наказание „лишаване от свобода“ в затвори в България;
- Живеещи постоянно/трайно извън България – в страни от Европейския съюз – живеят и работят със семействата си (гастарбайтери);
Посочените предизвикателства оказват значително влияние върху способността ефективно да бъдат подпомагани жертвите на домашно насилие и да им бъде осигурена безопасна среда. За да се адресират тези проблеми, Георги Милков предлага да се проучат възможностите за въвеждане на промени в Правилника за прилагане на ЗЗДН, които биха изяснили как се изпълняват съдебните решения в тези променени обществени условия.
В момента други 10 съдебни решения по ЗЗДН не могат да се изпълняват по посочените 3 причини. Общо за 2023г. участващите извършители в Специализирана програма в Консултативния център в град Разград трябва да бъдат 43 човека.
По този повод в Работната група за промяна на Правилника за прилагане на ЗЗДН в Министерски съвет д-р Георги Милков е предложил да се обсъди и механизъм за изпълнението на съдебните решения в променената обществена среда. Споменатите предизвикателства той е споделил и по време на дискусия в Националния институт на правосъдието (26.03.2024г.) и заключително събитие на проект на ГДНП на МВР (02.04.2024г.) в град София.
Като се има предвид важността на този въпрос, д-р Георги Милков предлага да бъдат намерени адекватни подходи за подобряване на изпълнението на съдебните решения в контекста на променящата се обществена среда.
Доктор Георги Милков предлага да се установят ясни процедури за отговор на заявления, подадени от юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) до прокурори или администрации на затвори за осигуряване на достъп до лица в арести или затвори. Освен това трябва да се дефинират процедурите за обжалване или оспорване на отказ за достъп до тези лица или други свързани въпроси. Необходимо е да се разгледа възможността за изпълнение на мерки по член 5, ал. 1, т. 6 от ЗЗДН в различни населени места, ако лицето попада в една от категориите, споменати по-горе, и съответното юридическото лице с нестопанска цел (ЮЛНЦ) може да докаже капацитет за предоставяне на услуги в това ново местоположение (мобилни услуги). Трябва да се проучи възможността за провеждане на консултативни срещи дистанционно чрез видеоконференция по инициатива на ЮЛНЦ в случаите, когато лицето живее постоянно и трайно извън пределите на Република България.
За тази цел, в писмото д-р Георги Милков отбелязва, че е предложил да се включат следните промени в Раздел II. Изпълнение на мерките за защита от домашно насилие, член 10 от Правилника за прилагане на ЗЗДН:
- Ясно посочване как се изпълняват съдебните решения в случаите на мерки за неотклонение „задържане под стража“ и присъда „лишаване от свобода“ и постоянно пребиваване извън Република България.
- Установяване на ясни срокове за отговор на заявленията, подадени от ЮЛНЦ до прокурори или администрации на затвори за осигуряване на достъп до лица в арести или затвори.
- Дефиниране на процедурите за обжалване или оспорване на отказ за достъп до лицата по т.2 или други свързани въпроси.
- Разглеждане на възможността за изпълнение на мерки по член 5, ал. 1, т. 6 от ЗЗДН в различни населени места, ако лицето попада в една от категориите по т. 1-2 и съответното ЮЛНЦ може да докаже капацитет за предоставяне на услуги в това ново местоположение.
- Разглеждане на възможността за провеждане на консултативни срещи дистанционно чрез видеоконференция по инициатива на ЮЛНЦ в случаите, когато лицето живее постоянно и трайно извън Република България.
В писмото се предлага да се разгледат трихипотетични сценария и да се обсъди приноса на заинтересованите институции, с цел да се подпомогне този процес:
- Как участва Прокуратурата – постановление или резолюция за осигуряване на достъп на екип на ЮЛНЦ/НПО до лица в арестите и затворите за изпълнение на съдебното решение; Каква е процедурата – колко дни след подаване на заявлението прокурор се произнася и т.н…
- Как участва МВР – проверка на граничните пунктове на вход и изход, например кога е влязло/излязло лицето от България;
- Как съдейства Министерството на правосъдието с международното правно сътрудничество за искане на съдействие от властите в държавите на постоянно пребиваване – да информира, че съдебното решение е влязло в сила и мярката по член 5, ал. 1, т. 6 е без срок!!!
В писмото е направено предложение да се разгледа ролята на съда за последващ контрол и реакция на влезли в сила съдебни решения, които не могат да бъдат изпълнени поради обективни причини или значителни затруднения.
Възможно ли е съдът да потърси съдействие от органите на изпълнителната власт (Министерството на правосъдието и Министерството на вътрешните работи) и съдебната власт (Главният прокурор на Република България), когато е необходимо, за да гарантира прилагането в пълен обем на съдебните решения?
Кой е инициатор на процедурата по изпълнение на съдебните решения в посочените 3 хипотези?
Писмото завършва с благодарност от д-р Георги Милков към областния управител на Разград, председателите на Окръжен съд – Разград, районните съдилища в градовете Разград, Кубрат, Исперих, Окръжния и Районния прокурор на Разград, Директора на ОД на МВР – Разград за възможността да сподели предизвикателства и решения, като очаква с нетърпение да продължи диалога и да работят заедно за подобряване на защитата на жертвите на домашно насилие в Лудогорието.