Център за съзидателно правосъдие

Консултативният център по проблемите на домашното насилие в Разград споделя своя опит на научна конференция на Съюза на учените в България

Домашното насилие отново беше акцент по време на научна конференция в град Варна. Изпълнителният директор на Центъра за съзидателно правосъдие д-р Георги Милков представи два доклада по време на събитието. Научният форум „80 години от създаването на Съюза на учените в България“ се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Дома на учените в курортния комплекс „Св. св. Константин и Елена“ край град Варна. С видео истории за домашното насилие в Лудогорието, д-р Милков въведе темата с два основни акцента.

Първият доклад на д-р Георги Милков се фокусира върху съдбата на три от общо четирите деца в семейство на двама родители, които системно упражняват домашно насилие и употребяват алкохол. Бездействието на дирекция „Социално подпомагане“ в Разград е изведено като основна причина за лоши професионални решения при „подпомагане“ на децата в този случай. Вторият доклад на д-р Милков се съсредоточи върху трудностите при изпълнението на съдебните решения по Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН). Той изследва три категории извършители: трайно пребиваващи в чужбина български граждани, изтърпяващи наказания „лишаване от свобода“ и лица с мярка „задържане под стража“ в следствения арест. Опитът на Консултативния център по проблемите на домашното насилие в Разград е в основата на важни нормативни промени за подобряване на изпълнението на съдебните решения.

След представянето на резултатите от двете проучвания възникнаха множество въпроси и предложения. Д-р Георги Милков получи предложение да изнесе лекции пред студенти от два университета в различни градове – Варна и Плевен – в началото на следващата 2025 г.

Докладът „Деца в опасност сред институционално бездействие“ от д-р Георги Милков разглежда сериозни пропуски в системата за защита на деца, жертви на домашно насилие в област Разград. Случаят на три сестри, подложени на физическо, психическо и икономическо насилие от своите родители, които злоупотребяват с алкохол, е показателен за липсата на адекватна намеса от институциите, въпреки многобройните сигнали. След бягството на децата при тяхната баба, социалните служби отказват да предоставят трайно настаняване, въпреки съдебно решение за временно местожителство. Това води до допълнително влошаване на ситуацията, като едно от децата е настанено в кризисен център на 150 км от дома, което е нарушение на правата му.

Анализът ясно показва липса на координация между социалните служби и съдебната система, което води до сериозни нарушения на правата на децата и неадекватни мерки за тяхната закрила. Консултативният център по проблемите на домашното насилие е предоставил правна и психологическа подкрепа на сестрите и тяхната баба, но институциите в Разград не успяват да осигурят трайна защита. Изследването показва злоупотреба с власт от страна на Дирекция „Социално подпомагане“ – Разград, която не е предприела необходимите действия в най-вис интерес на децата.

Проучването подчертава, че настаняването на децата близо до семейството е от ключово значение за тяхното психическо и емоционално благополучие. Центърът апелира за по-добра координация между социалните служби, съда и правоприлагащите органи, за да се осигури безопасна среда за децата и да се предотвратят бъдещи травми. Необходима е спешна и ефективна институционална намеса, както и подобряване на комуникацията между институциите, за да се гарантира адекватна закрила на уязвимите деца.

Докладът „Предизвикателства при изпълнението на съдебни решения по Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН) относно извършителите на домашно насилие в област Разград“ от д-р Георги Милков разглежда основните трудности при прилагането на съдебни решения спрямо извършителите на домашно насилие. Основните предизвикателства се свързват със задържането под стража, изпълнението на присъди „лишаване от свобода“ и постоянния престой на извършителите в чужбина.

През 2023 г. Консултативният център в Разград включва 33 извършители на домашно насилие в специализирани програми за справяне с агресията, но около една четвърт от случаите остават неизпълнени поради липса на нормативна уредба. Проблемът с извършителите, които пребивават извън България, представлява сериозно предизвикателство за изпълнението на съдебни решения.

Центърът за съзидателно правосъдие участва в работната група към Министерския съвет за разработване на Правилника за прилагане на ЗЗДН. Техният опит допринася за въвеждането на ключови изменения в правилника от 2024 г., които имат за цел да преодолеят част от тези предизвикателства. Промените включват подобряване на обхвата на участващите извършители в специализираните програми, което да улесни изпълнението на съдебните решения по ЗЗДН. Включването на дистанционни програми за извършители, пребиваващи в чужбина, е важен напредък в справянето с този проблем.

Прилагането на съдебни решения по ЗЗДН в област Разград представлява няколко предизвикателства, особено когато става дума за задържане на извършителите под стража, изтърпяване на присъди „лишаване от свобода“ и постоянен престой на извършителите в чужбина. Въпреки тези пречки, Центърът за съзидателно правосъдие остава ангажиран с подкрепата на жертвите на домашно насилие и работата с институции за подобряване на прилагането на закона. Участието ни в Работната група в Министерския съвет доведе до приемането на промени в Правилника за прилагане на ЗЗДН, които трябва да помогнат за справяне с някои от тези проблеми.

Докладът завършва с препоръки за подобряване на нормативната уредба и процедурите, както и за засилване на координацията между институциите на национално и международно ниво, за да се осигури по-ефективна защита на жертвите на домашно насилие и по-добро изпълнение на съдебните решения.

Центърът за съзидателно правосъдие (ЦСП) е неправителствена организация, работеща активно по Закона за защита от домашното насилие повече от две десетилетия. Основната мисия на ЦСП е да подкрепя жертвите на домашно насилие и да предоставя специализирани услуги на извършителите с цел намаляване на рецидивите. Организацията си сътрудничи със съда, прокуратурата, полицията и други институции, за да разработи и приложи програми за рехабилитация на извършителите, насочени към промяна на тяхното поведение и предотвратяване на бъдещи прояви на насилие.