Центърът на НПО в Разград поздравява ангажираните с домашното насилие професионалисти в Лудогорието.
Защо страданието се причинява от един човек на друг?
Заслужава ли някой да бъде тормозен и бит от близките си?
Какво е наказанието в едно семейство?
Домашното насилие е социален феномен, познат във всички краища на света. Сериозен проблем за България е домашният тормоз.
„От петнадесетгодишна възраст, в целия Европейски съюз една от всеки три жени е била жертва на физическо насилие, на сексуално насилие или и на двете. Това все още е проблем и в България: 38% от българските жени са посочили, че са претърпели такова насилие от бивш партньор.“[i]
Да се обърнем с лице към проблема и да благодарим за активното участие, ангажираност и съпричастност на всички професионалисти, експерти и съмишленици, по повод две години от създаване на Областния съвет за превенция на домашното насилие.
На 9 февруари 2016г. е основан Първият в България Областен съвет за превенция на домашното насилие към областния управител на област Разград.[ii] С неговото учредяване Местният механизъм за прилагане на Закона за защита от домашното насилие в Разград придоби своя институционален формат. Областният съвет за превенция на домашното насилие в област Разград е нов етап в процеса на сътрудничество по превенция на домашното насилие.
Ние вярваме, че лидерството на областния управител на Разград, г-н Гюнай Хюсмен, е решаващо за откриване на кризисен център за жертви на домашно насилие през 2018г.„44% от българите намират домашното насилие за „личен въпрос, който трябва да се реши в семейството“, докато същото мислят средно едва 15% от европейците. Според половината население домашното насилие срещу жени у нас е широко разпространено, докато едва 8% смятат същото за насилието срещу мъже. Това са най-ниските проценти сред всички европейски държави.“[iii]
Нашите общи успехи през последните години са:
- Областният съвет за превенция на домашното насилие има няколко предимства: съществува засилено сътрудничество между институциите; направени са сериозни инвестиции в социален капитал; увеличен е административният капацитет; улеснени са процедурите на взаимодействие и координация.
- Програма за превенция на домашното насилие в учебните заведения, одобрена със заповед на областния управител на Разград.
- Отбелязване приноса на ОСПДН в Доклад за предприетите мерки по прилагането на Плана за действие за изпълнение на Заключителните препоръки към Република България, отправени от Комитета на ООН, за премахване на дискриминацията по отношение на жените(CEDAW).[iv]
- Отчитаме за важен елемент намесата на всички институции за разрешаване на всяка ситуация с домашно насилие.
Специална благодарност можем да отправим към професионалистите, които са ангажирани активно с участие в процеса на превенция на домашното насилие.
Можем да отчетем за успех подготовка на анализ, който представя тенденциите в работата на институциите, техните нагласи и възприятия относно прилагането на ЗЗДН през последните три години.Необходима е по-силна взаимопомощ, откритост и сътрудничество на компетентните органи в тази област.
Специално признание за неуморната работа заслужават съдиите, прокурорите, полицейските служители, социалните работници. Отличаваме специално приноса на образователните институции, юридическите среди и адвокатурата. Необходимо е да отбележим професионализма на медицинските специалисти – лекари, болнични заведения и центрове. Наши верни партньори в процеса са журналистите и средствата за масова информация.
Най-високо признание и благодарност заслужава екипът от професионалисти на Консултативния център по проблемите на домашното насилие в Разград, който прилага богата палитра от услуги за жертви и извършители на домашно насилие.
Нашите юристи, психолози, социални консултанти, сътрудници и доброволци са най-ценния ни капитал срещу домашното насилие.
Ние оценяваме необходимостта от периодични обучения за професионалисти, целенасочена подкрепа за жертвите на домашно насилие; засилен контрол при спазване на съдебните решения за извършители на домашно насилие, изграждане на Кризисен център и широка образователна просвета.
Няколко важни предизвикателства стоят пред нас:
- Укрепване на междуинституционалните връзки. Необходима е непрекъсната работа за укрепване на сътрудничеството и подкрепа на компетентните институции в област Разград. Ключов фактор за успех е да продължи да се предоставя техническа помощ (обучения, информация, учебни посещения, печатни материали, работни срещи, други) за развитие на институционалните връзки.
- Няма Кризисен център за жертви на домашно насилие и трафик, въпреки положените усилия от неправителствени организации и общински съветници. В момента липсва напредък за откриване на кризисен център в град Разград. Не се наблюдава взаимодействие по темата за разкриване на подслон за жертвите на домашно насилие в Лудогорието. Констатираме трайна липса на инициатива от страна на местните власти в областния град.
- Прилагане на специализирана програма за извършители на домашно насилие. Необходима е системна работа и взаимодействие между всички институции за засилване на контрола по изпълнение на съдебните решения относно извършителите на домашно насилие.
- Включване на образователните институции в процеса на превенция на домашното насилие. Необходимо е да започне практическо приложение на Програма за превенция на домашното насилие в учебните заведения, одобрена със заповед на областния управител на Разград.[v] Образователните институции в област Разград са важна и необходима част от процеса по превенция на домашното насилие.
- Разширяване на базата за участие в Местния механизъм за приложение на ЗЗДН в област Разград. Местният механизъм (подписан 12.2011г.) е необходимо да бъде развиван, като се направи преглед и се предложи редакция на споразумението. Промяната би могла да бъде в посока оценка на сътрудничеството и включване на нови участници, при отчитане на вътрешната динамика.
Актуална е дискусията в момента за ратификация на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (Истанбулска конвенция).[vi] Необходимо е да се повишава информираността и да се увеличава познанието за домашното насилие, като социален феномен.
„Истанбулската конвенция е най-значимият международен договор, който осигурява системна защита на жертвите. Той слага акцент от превенцията до наказателните мерки срещу престъпниците, до криминализирането на домашното насилие – над жени, над мъже и над деца. Това е инструмент, който не е панацея, но може да ускори от част от процедурите.“[vii]
Ние вярваме, че в основата на всяко експертно мнение по темата, е познаване в първо лице на Истанбулската конвенция и обяснителния доклад, които повишават личната информираност.
Ратифицирането на Истанбулската конвенция има стратегическа роля за преодоляване на насилието над жени и за постигане на максимална превенция и защита на правата на децата, пострадали от насилие, децата, свидетели на домашно насилие и други форми на насилие, основано на пола и на момичетата, пострадали от насилие, основано на пола.
Истанбулската конвенция въвежда утвърдена европейската практика от интердисциплинарен подход при изработване на политиките и правните механизми за тяхното приложение, засилване на междуинституционалното сътрудничество.
Центърът на НПО В Разград работи ефективно, усърдно и неуморно за разрешаване на всеки случай на домашно насилие. Организацията управлява Консултативен център по проблемите на домашното насилие. Клиентите на Центъра получават правна, социална и психологическа подкрепа от признати професионалисти в различните обществени сфери.
Центърът на НПО в Разград осъществява програми за превенция на домашното насилие и развива активни политики за укрепване на институциите, които прилагат ЗЗДН.
[i] https://ec.europa.eu/bulgaria/news/joint-statement-gabriel-jourova-istanbul-convention_bg, Съвместно изявление на еврокомисарите Мария Габриел и Вера Йоурова относно Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.
[ii] заповед № ОКД-16-001/23.02.2017г. на Областния управител на област Разград.
[iii] http://ec.europa.eu/COMMFrontOffice/publicopinion/index.cfm/Survey/getSurveyDetail/instruments/SPECIAL/surveyKy/2115
[iv] https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&I=409
[v] заповед № ОКД-16-004/29.08.2017г. наОбластния управителнаобластРазград.
[vi] https://rm.coe.int/168046246f
[vii] https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/01/26/3119671_istabulskata_konvenciia_dava_kuraj_na_jertvite_na/, Мария Габриел, член на Европейската комисия.