Прилагането на Закона за защита от домашно насилие и нужда от ефективни механизми за справяне с този тежък социален проблем събра на значима работна среща в Областната дирекция на МВР в Разград представители на компетентните институции.
Като домакин, директорът й старши комисар Диян Симеонов откри форума и посочи, че професионализмът и специализираните познания на полицаите са ключови в случаите на домашно насилие, които непрекъснато се увеличават. През 2024 година с промени в закона бяха поставени и нови предизвикателства пред полицейските служители – прилагане на Методическите указания на МВР, оценка на риска, системна работа с жертвата и извършителя.
Окръжният прокурор Тихомир Тодоров съобщи, че в национален план над 7000 дела за домашно насилие са водени и наблюдавани от прокурорите. 93% от тях са вкарани в съда, с други думи са стигнали финалната си фаза. „През последните години усилията на Прокуратурата и Министерството на вътрешните работи показаха впечатляващи резултати, но борбата с домашното насилие продължава да бъде наша отговорност. Над 7200 досъдебни производства за 2024 година ясно говорят за мащаба на предизвикателството, показва доклад на Върховна прокуратура, изготвен по заповед на Главния прокурор“, посочи Тодоров и благодари за неуморния труд и отдадеността, които се влагат всеки ден в името на справедливостта и спокойствието на нашето общество.
Заместник-районният прокурор Данислав Николов изрази песимизъм по темата, особено що се отнася до мъжете-жертви, които ще стават повече поради социалните стереотипи. Той пожела да разбере конкретните трудности пред полицаите – дали въпросниците са неясни, или има други пречки. Според него съдът също има ключова роля, тъй като домашното насилие има етапи преди и след съдебното решение. Статистиката отразява само част от случаите, които достигат до съда, а много зависи от действията на полицията на терен.
Началникът на Районно управление – Разград главен инспектор Деян Русев отчете сериозен ръст на сигналите за домашно насилие. Той посочи, че 61 % от тях са подадени от малките населени места. В управлението са постъпили 31 сигнала, образувани са 28 досъдебни производства и са получени 38 заповеди за незабавна защита. Попълнени са над 40 въпросника за оценка на риска и е оказано съдействие на всички пострадали.
Служителите от останалите управления споделиха впечатленията си от прилагането на указанията по специализирания закон и въпросниците за оценка на риска. На някои места срещали затруднения с въпросниците при домашно насилие между баща и пълнолетен син например. Част от въпросите създават затруднения и не могат да бъдат прилагани при определени ситуации в семейството.
В Разград съществува една от най-добрите практики в страната, но при работа с деца координационният механизъм замества оценката на риска, подчерта изпълнителният директор на Центъра за съзидателно правосъдие Георги Милков. Организацията е помогнала на 52 жертви и е работила с 26 извършители през 2024 година. Проблем се явява работата с насилниците, част от които отказват да посещават специализирана програма за справяне с агресията на Консултативния център по проблемите на домашното насилие в Разград. През 2024 г. в нея е трябвало да участват 43-ма извършители, реално обаче са я преминали едва 33-ма. Останалите 10 не са могли да изпълнят съдебните решения по различни причини – задържаните или осъдени извършители нямат достъп до задължителните програми за справяне с агресията, а за напусналите страната липсва механизъм за контрол и привеждане на мерките в изпълнение. Милков постави важни въпроси при насилие в семейството, за които не се прилага инструментът за оценка на риска в МВР „Danger Assessment“ – за деца и юноши до 18 г.: Как се съчетават законовите рамки на Закона за защита от домашното насилие и Закона за закрила на детето, когато полицейски служители реагират на сигнал за насилие над дете в семейството? Как се разрешават разминаванията в оценките на риска между институциите, например ако Отделът за закрила на детето има една оценка на риска, а служителите на МВР смятат, че рискът за детето е друга степен?
Своите наблюдения сподели и адвокат Димо Борисов, който работи приоритетно по дела за домашно насилие. Той сподели, че Център за съзидателно правосъдие е единствената специализирана организация в областта, която предоставя услуги на пострадали и същевременно подкрепа на извършители. Мерките за защита могат да се изпълняват в специализирани организации само в пет областни града в България. Целта на тези програми е да помогнат на извършителите да променят поведението си и да предотвратят бъдещи инциденти. Ако агресорът откаже да участва, това може да доведе до допълнителни правни последици – образуване на досъдебно производство и внасяне в съда на обвинителен акт, както и извършване на нов акт на насилие.
Проведената в ОД на МВР работна среща разширява опциите на дългогодишната съвместна работа с полицията по защита на жертвите и дисциплиниране на извършителите. 20 години след създаването на Закона за защита от домашно насилие, опитът и мнението на широк кръг служители на МВР могат да спомогнат за усъвършенстване на методите за работа. За по-ефективното прилагане на закона и изпълнение на съдебните заповеди е нужно взаимодействие между институциите, насочено към интегриране на превантивните мерки и програми за рехабилитация.