Прилагането на Закона за защита от домашно насилие (ЗЗДН) и необходимостта от създаване на ефективни механизми за справяне с този тежък социален проблем събра на значима работна среща в ОДМВР-Разград представители на компетентните институции.
Директорът на ОДМВР-Разград старши комисар Диян Симеонов откри форума като домакин. В изказването си той подчерта, че професионализмът и специализираните познания на полицаите са ключови в случаите на домашно насилие, които непрекъснато се увеличават. През изминалата 2024 година бяха въведени промени в Закона за защита от домашно насилие, които надградиха законодателната база и поставиха нови предизвикателства пред полицейските служители – прилагане на Методическите указания на МВР, оценка на риска, системна работа с жертвата и извършителя.
Заместник-районният прокурор Данислав Николов сподели песимизъм относно проблема с домашното насилие, особено що се отнася до мъжете-жертви, които ще стават повече поради социалните стереотипи. Той изрази очакване да разбере конкретните трудности, пред които са изправени полицаите – дали въпросниците са неясни или има други пречки. Според него съдът също има ключова роля в процеса, тъй като домашното насилие има етапи преди и след съдебното решение. Статистиката отразява само част от случаите, които достигат до съда, а много зависи от действията на полицията на терен.
Началникът на РУ-Разград главен инспектор Деян Русев отчете сериозно увеличение на сигналите за домашно насилие. Той посочи, че 61 % от сигналите за домашно насилие са подадени от малките населени места. В Районното управление са постъпили 31 сигнала, образувани са 28 досъдебни производства и са получени 38 заповеди за незабавна защита. Попълнени са над 40 въпросника за оценка на риска и е оказано съдействие на всички пострадали от насилие в семейството.
Полицейски служители от останалите районни управления споделиха впечатления от прилагането на Методическите указания по ЗЗДН и въпросниците за оценка на риска. На някои места срещат затруднения с прилагане на въпросниците при домашно насилие между напр. баща и пълнолетен син. Част от въпросите създават затруднения и не могат да бъдат прилагани при определени ситуации в семейството.
В Разград съществува една от най-добрите практики в страната, но при работа с деца координационният механизъм замества оценката на риска, подчерта изпълнителният директор на Центъра за съзидателно правосъдие Георги Милков. ЦСП е помогнал на 52 жертви и е работил с 26 извършители през 2024 година. Проблем се явява работата с извършителите на домашно насилие, част от които отказват да посещават специализирана програма за справяне с агресията. През 2024 г. в специализираната програма на Консултативния център по проблемите на домашното насилие в Разград трябваше да участват 43 извършители. Реално обаче едва 33 преминаха програмата, а останалите 10 не можаха да изпълнят съдебните решения. Основните причини са: Задържани или осъдени извършители – те нямат достъп до задължителните програми за справяне с агресията; Извършители, напуснали страната – липсва механизъм за контрол и привеждане на мерките в изпълнение. Георги Милков представи важни въпроси при насилие над дете в семейството, за които не се прилага инструментът за оценка на риска в МВР Danger Assessment. Той не се прилага за деца и юноши до 18г.: Как се съчетават законовите рамки на Закона за защита от домашното насилие и Закона за закрила на детето, когато полицейски служители реагират на сигнал за насилие над дете в семейството? Как се разрешават разминаванията в оценките на риска между институциите, ако Отделът за закрила на детето има една оценка на риска, а служителите на МВР – смятат, че рискът за детето е друга степен?






